Nowak Stairs

Schody Półkowe

Jeśli mówimy o tworzeniu imponującego wyglądu, schody półkowe są jedyne w swojej klasie. To może wyjaśniać, dlaczego są one tak popularne i tak intrygujące. Każdy stopień z jednej strony zamocowany jest na konstrukcji stalowej. Po przeciwnej stronie nie są niczym podparte, dzięki temu odnosimy wrażenie, że stopnie „pływają” w powietrzu (stąd właśnie ich angielska nazwa „floating stairs” czyli schody pływające). Kokstrukcja podtrzymująca schody Stopnie wykonujemy zazwyczaj z drewna (krajowego – dąb lub jesion oraz egzotycznego – merbau, amazaque, zebrano, meranti), stali lub kamienia (kwarcyt, marmur), jednak najbardziej spektakularny efekt dają te szklane. Wykorzystujemy w tym celu szkło odbarwione o obniżonej zawartości żelaza zwane, w zależności od producenta Optiwhite lub ExtraClear.

 

Wiemy, że kolor stopni to bardzo istotna kwestia, dlatego możemy przy pomocy bejc i olejów wybarwić je na dowolny kolor. Wykonujemy też powłoki lakiernicze od matów przez półmaty po błyszczące.

 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo schody półkowe nie różnią się niczym od tradycyjnych, jednak dla Państwa wygody sugerujemy zastosowanie powłoki antypoślizgowej wykonanej za pomocą sitodruku ceramicznego.

 

Minimalna i optymalna grubość stopnia będzie różnić się w zależności od materiału, z którego jest wykonany. Najcieńsze są stopnie stalowe, minimalna grubość to 2,5 cm a najgrubsze stopnie to te wykonane z kamienia – tutaj każdy stopień liczy 10 cm grubości – ze względu na ich ciężar konieczne jest wzmocnienie podtrzymującej je stalowej konstrukcji. Wykonujemy „złożenie” stopnia w sposób niewidoczny z zewnątrz lub w wersji ekonomicznej – z widocznymi łączeniami.

 

Nie ma wymogu montowania balustrady, jednak ze względów estetycznych (na Państwa życzenie) dodajemy ją po jednej lub obu stronach schodów. Szczególnie polecamy te szklane, nierdzewne ze szkłem, balustrady organiczne i wybrane modele drewnianych.

 

Konstrukcja schodów jest stworzona w większości przypadków ze stali o grubości 1,2 cm lub ceowników hutniczych, natomiast wsporniki wykonane są z profili stalowych, ceowników bądź giętej stali. Do ściany mocujemy ją za pomocą prętów gwintowanych M16 o klasie twardości 10.9 oraz w zależności od potrzeby za pomocą marek stalowych (poprzez złapanie konstrukcji przez całą grubość ściany) lub kotwy chemicznej wykonanej na bazie żywicy epoksydowej.

 

Przepisy i normy budowlane są konkretnie określone w tym zakresie dlatego każde nasze rozwianie posiada udokumentowane badania konstruktorskie. Możemy zastosować rozwiązanie schodów półkowych począwszy do spiralnych do giętych, wszystko zależy do Państwa!